Chcesz zainwestować w roboty?

Na co realnie może liczyć właściciel firmy inwestując w roboty?

Chcesz zainwestować w roboty? Skorzystaj z ulgi podatkowej!

Roboty stają się coraz powszechniejszym wsparciem dla pracowników firm reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Ich pomoc okazuje się nieoceniona w trudnych, powtarzalnych i precyzyjnych pracach, a skorzystanie z nich może być jeszcze bardziej opłacalne w niedalekiej przyszłości. Okazuje się bowiem, że Ministerstwo Rozwoju przygotowuje pakiet proinwestycyjny dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na robotyzację stanowisk pracy.

Na co realnie może liczyć właściciel firmy?

We wrześniu br. ówczesna wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała o tym, że rząd planuje wprowadzenie od 2021 nowej ulgi prorozwojowej dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Preferencja są skierowane do tych, którzy zechcą zautomatyzować stanowiska pracy i będą dotyczyć wydatków poniesionych na ten cel w latach 2021–2025. Podatnicy będą mogli je jednak rozliczyć jeszcze przez sześć lat – do 2031. Ulga dotyczyć będzie zakupu nowych robotów.

Minister Emilewicz potwierdziła, że ulga będzie dotyczyła również leasingu, który również będzie można rozliczać przez 11 lat. Podkreśliła, że preferencja będzie dotyczyć również tylko nowych robotów.

Zgodnie z przedstawionymi szczegółami podatnicy w ramach nowej preferencji będą mogli odliczyć dodatkowo od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami na robotyzację, tj. wydatkami na:

  • zakup lub leasing nowych robotów i kobotów,
  • inwestycja w oprogramowanie,
  • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp),
  • szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać nowy sprzęt.

Co więcej, resort rozwoju potwierdził, że podatnik, który będzie do tego uprawniony, będzie mógł zastosować jednocześnie i ulgę na badania i rozwój (i co do zasady odliczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych), i ulgę na robotyzację (50 proc. kosztów kwalifikowanych).

Etisoft Smart Solutions ma gotową ofertę skierowaną do podmiotów chcących skorzystać z ulgi na robotyzację. Oferta bazuje na projektowanych i produkowanych przez Etisoft Smart Solutions roboty mobilne AGV/AMR wraz z usługami przedwdrożeniowymi, infrastrukturą, oprogramowaniem (m. in. IntraFleet), szkoleniem i opieką serwisową.

Więcej na:

Zainteresowany naszymi rozwiązaniami?

Skontaktuj się z nami.

Lokalizacje.

Siedziba spółki

Szara 21, 44-100 Gliwice, Polska

Biura

Jowisza 4A, 44-117 Gliwice, Polska

Kontakt.

    Akceptuję politykę prywatności zgodną z RODO (Zaznaczenie zgody jest wymagane)