Planujesz wdrożene robotów mobilnych AGV/AMR w swoim przedsiębiorstwie? Czy wiesz, że do końca 2026 roku możesz skorzystać z ulgi podatkowej na robotyzację, dzięki której inwestycja realnie będzie znacznie tańsza? Polscy […]
Planujesz wdrożene robotów mobilnych AGV/AMR w swoim przedsiębiorstwie? Czy wiesz, że do końca 2026 roku możesz skorzystać z ulgi podatkowej na robotyzację, dzięki której inwestycja realnie będzie znacznie tańsza?
Polscy przedsiębiorcy stawiają dziś czoła licznym wyzwaniom: problemom kadrowym i rekrutacyjnym, niechęci pracowników do pracy na drugiej i trzeciej zmianie, czy rosnącym z niespotykaną dynamiką kosztom pracy. W tle nieustannie przewija się także konieczność redukcji kosztownych błędów, optymalizacji i zwiększania wydajności zakładów. Znalezienie skutecznych rozwiązań dla wymienionych wyzwań to dla wielu firm być albo nie być. Wyprzedzić konkurencję albo zostać w tyle. Rozwiązanie, które łączy wszystkie te problemy to automatyzacja procesów intralogistycznych poprzez wdrożenie robotów mobilnych AMR (Autonomous Mobile Robots) i AGV (Automated Guided Vehicles) w obszarach produkcyjnych i magazynowych.
Co do zasadności samego rozwiązania coraz rzadziej musimy kogokolwiek przekonywać, jednak pytanie, które prędzej czy później musi paść, to Ile to kosztuje?. Odpowiedź oczywiście brzmi to zależy – od rodzaju Intrabota, od zakresu procesów, które ma realizować, od modyfikacji, które potrzebne są w przypadku danego klienta, czy od integracji z systemami IoT, ERP czy WMS. Jednak przykładowo, nasz flagowy model IntraBot Fork 2.0 to rozwiązanie, którego wdrożenie oscyluje między 80 tys. a 100 tys. euro netto.
Menedżerowie, kierownicy i dyrektorzy produkcji w przypadku takiej znaczącej inwestycji dość skrupulatnie rozliczani są z tego, jakie ostatecznie ROI uda im się osiągnąć. Ważna jest więc dla nich informacja o tym, z jakiej ulgi podatkowej mogą skorzystać, aby w praktyce obniżyć koszt wdrożenia robotów mobilnych w organizacji.
Kto i kiedy skorzysta z ulgi
Ulga na robotyzację dostępna jest dla przedsiębiorców już od 2022 roku. Co ważne, można z niej skorzystać na koszty poniesione na robotyzację tylko w latach 2022–2026. Oznacza to, że decyzję o automatyzacji procesów i wdrożeniu robotów mobilnych należy podjąć jak najszybciej, aby nie przegapić swojej szansy.
Z ulgi podatkowej na robotyzację mogą skorzystać firmy, które osiągają dochody (przychody) z pozarolniczej działalności gospodarczej, opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub podatkiem liniowym i zastosują roboty przemysłowe w celu usprawnienia procesów produkcyjnych.
Zasadniczo ulga ma na celu pomoc w rozwiązaniu wyzwań, o których wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu – czyli zwiększyć ich produktywność i konkurencyjność, zarówno na rynku krajowym, jak i poza Polską.
Koszty objęte ulgą
Ulga uwzględnia naprawdę szeroki zakres kosztów poza zakupem samych robotów mobilnych. Obejmuje wszystkie urządzenia związane z robotami, takie jak na przykład czujniki, sterowniki, przekaźniki czy optoelektroniczne urządzenia ochronne. Uwzględnia także oprogramowanie koniecznie do zarządzania misjami robotów, a także koszty wdrożeniowe i szkoleniowe. Ulga podatkowa na robotyzację przewiduje również możliwość rozliczenia nie tylko zakupu robotów w formie płatności jednorazowej czy ratalnej, ale także w formie opłat leasingowych, z zastrzeżeniem, że po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przeniesie własność objętych umową środków trwałych na klienta.
Ile mogę odliczyć
Ulga podatkowa na robotyzację pozwoli Ci na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację. Co to dokładnie oznacza? Że odliczysz od podatku 100% wydanej na robotyzację kwoty jako koszt uzyskania przychodów oraz dodatkowo 50% jako odliczenie w ramach ulgi. Czyli realnie możesz rozliczyć aż 150% poniesionych kosztów, przy czym oczywiście kwota odliczenia nie może przewyższać kwoty dochodu w danym roku podatkowym.
Ulgę podatkową na robotyzację rozlicza się w zeznaniu rocznym za rok, w którym poniesione zostały koszty. Jeśli jednak w danym roku wykażesz stratę lub dochód jest niższy od kwoty przysługującego ci odliczenia, wtedy z ulgi możesz skorzystać w kolejnych latach, maksymalnie przez 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym skorzystałeś lub miałeś prawo skorzystać z odliczenia.
Dowiedz się więcej
Zakup i wdrożenie robotów mobilnych AGV/AMR to ważna decyzja i istotna z punktu widzenia przyszłości firmy inwestycja. Nasz zespół to nie tylko specjaliści w zakresie innowacji i wdrażania nowoczesnych technologii, ale także eksperci finansowi, którzy mają szczegółową wiedzę i chętnie się nią dzielą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uldze podatkowej na robotyzację, zapraszamy serdecznie na webinar, który odbędzie się 24 kwietnia 2025. To wartościowe 45 minut pełne wiedzy i praktycznych wskazówek. Zapisz się już dziś i nie przegap tego spotkania:
https://www.ulginarobotyzacje.pl/
Autor: Andrzej Wojnicki