Wywiad z menedżerem i naukowcem ds. robotyki mobilnej – 7 pytań.

Olaf Dudek został dyplomowanym doktorem nauk technicznych i wygrał prestiżowy konkurs Młodzi Innowacyjni 2022. Zadaliśmy mu kilka pytań.

Olaf Dudek – człowiek, który od dzieciństwa marzył o świecie pełnym robotów i automatyzacji. Został więc naukowcem, aby połączyć naukę z przemysłem.

Najwyżej wyróżniony w prestiżowym konkursie Młodzi Innowacyjni 2022 przez organizację PIAP (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów) za pracę doktorską o tytule: „Kształtowanie charakterystyk dynamicznych zawieszeń jezdnych robotów mobilnych opartych na kołach omnikierunkowych”.

Przeprowadziliśmy krótki wywiad z laureatem konkursu, a także menedżerem ds. robotyki mobilnej w Etisoft Smart Solutions, który może zainspirować kolejne osoby do podjęcia ciekawych wyzwań w intralogistyce i otworzyć myślenie do objęcia innowacyjnej kariery zawodowej jako inżynier autonomicznych robotów mobilnych.

 

Olaf Dudek z dyplomem konkursu Młodzi Innowacyjni 2022.

1. Jak to się stało, że zainteresowałeś się robotyką mobilną?

Robotyka mobilna była ze mną już od czasów dzieciństwa, kiedy to budowałem małe i większe mechanizmy czy pojazdy. Stopniowo przechodząc przez kolejne etapy edukacji poznawałem naturę mechaniki i elektryki, co mocno wykorzystałem w pracach na rzecz projektów R&D (Badania i Rozwoju) pojazdów autonomicznych już z rozpoczęciem studiów na Politechnice Śląskiej. Podjęte studia pozwoliły mi na rozwinięcie skrzydeł w dziedzinie robotyki mobilnej, w szczególności poprzez współpracę z sektorem przemysłowym i zbrojeniowym.

2. Jak trafiłeś do Etisoft Smart Solutions?

Współpraca rozpoczęła się od przejęcia przez Etisoft Smart Solutions spółki Intmat Structures, której byłem współzałożycielem. W Intmat Structures rozwijaliśmy robotykę mobilną w zakresie AGV / AMR (Automated Guided Vehicles / Autonomous Mobile Robots) i po dziś dzień jest to kontynuowane.

3. Na czym polegał Twój najważniejszy dotąd projekt?

Jeden z ciekawszych projektów to System Automatycznych Dostaw dla jednego z naszych klientów, gdzie odpowiedzialny byłem za zaprojektowanie od podstaw robota do przewozu palet EUR1, wyprodukowanie i przetestowanie 2 prototypów oraz wyprodukowanie docelowej floty obejmującej 6 pojazdów wraz z ich wdrożeniem na hali produkcyjnej i integracją z naszym systemem zarządzania flotą robotów. Wszystko to oczywiście we współpracy z całym zespołem znakomitych inżynierów, których pracę miałem przyjemność koordynować.

4. Czy widzisz szansę na wykorzystanie Twojej pracy doktorskiej w praktyce?

Praca miała charakter wdrożeniowy, co oznacza, że jej celem było uskutecznienie rozwiązania technicznego stosowalnego w pojazdach produkowanych przez firmę ESS. Dodatkowo opracowano narzędzia inżynierskie i metodyki projektowania układów zawieszeń dla kół omnikierunkowych. Wobec tego potencjał wykorzystania pracy w praktyce jest bardzo duży, ponieważ dotyczy wielu rozwiązań opartych na tych kołach nie tylko w robotyce mobilnej.

5. Co powiedziałbyś osobom, które zastanawiają się nad tym, czy wkroczyć w świat robotyki mobilnej?

Jest to niewątpliwie rozwojowy obszar, ponieważ każdego dnia znajdują się  kolejne zastosowania robotyki mobilnej w życiu codziennym człowieka, jak również sektorach przemysłowych czy militarnych. Warto się rozwijać w tym kierunku i uczestniczyć w tworzeniu świata, w którym ludzie i autonomiczne roboty współpracują ze sobą.

6. Czym jest AGV/AMR?

AGV / AMR to określenie robotów mobilnych o różnych stopniach autonomiczności, a więc zastosowanych w pojeździe algorytmów sterowania. AGV jest wersją robota o mniejszym stopniu złożoności oprogramowania i elementów mechanicznych w stosunku do swojego następcy, czyli AMR. Autonomiczny robot mobilny głównie ma możliwość decydowania m.in.. o trasie przejazdu, ominięciu przeszkody, zachowaniu wobec innych uczestników ruchu.

7. Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?

Warto dalej się rozwijać i wykorzystywać nabytą wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań i wdrożeń w zakresie właśnie robotyki mobilnej. Chciałbym przede wszystkim łączyć świat nauki z firmami inżynieryjnymi, jednocześnie budując potencjał wśród uczelni technicznych i znajdując zastosowania w wielu gałęziach rozwoju nowych technologii. Niezbędnym do tego celu jest zbudowanie zespołu inżynierów, dlatego mocno zachęcam do zapoznania się z naszymi ofertami pracy skierowanymi do programistów, konstruktorów i monterów.

Zainteresowany naszymi rozwiązaniami?

Skontaktuj się z nami.

Lokalizacje.

Siedziba spółki

Szara 21, 44-100 Gliwice, Polska

Biura

Jowisza 4A, 44-117 Gliwice, Polska

Kontakt.

    Akceptuję politykę prywatności zgodną z RODO (Zaznaczenie zgody jest wymagane)